Jaka bieżnia elektryczna do domu? Ranking bieżni domowych

Dobre zdrowie, odpowiednia waga, kondycja na najwyższym poziomie. Warto dbać o siebie, nawet kiedy nie ma zbyt wiele czasu wolnego. Osoby, które nie mogą sobie pozwolić na regularne wizyty w klubach fitness, nie muszą wcale rezygnować z aktywności fizycznej. Wystarczy kupić bieżnie do domu i rozpocząć treningi.

Zanim jednak bieżnia domowa zostanie kupiona, warto wiedzieć wszystko w temacie. Jakie występują bieżnie do biegania? Jakie zalety związane są z treningiem na bieżni? Jaką bieżnie kupić do domu, aby gwarantowała jak najlepszą efektywność treningów?

Rodzaj bieżni treningowych

Spośród wielu modeli bieżni treningowych dostępnych na rynku należy odróżnić dwa rodzaje. Podział występuje z uwagi na system napędzania bieżni. Mamy bieżnie mechaniczne, znane również jako magnetyczne oraz bieżnie elektryczne. Czym się różnią od siebie?

Bieżnie mechaniczne – pas biegowy napędzany jest siłą ludzkich mięśni. Należy po prostu zacząć po nim maszerować, biec, żeby bieżnia zaczęła pracować. Bieżnie te zazwyczaj są prostymi konstrukcjami, niewyposażonymi w żadne dodatkowe funkcje. Owszem, pojedyncze, zazwyczaj z wyższej półki cenowej modele, mogą posiadać odpowiedni ekran, który pokazuje np. szybkość biegu czy ilość spalonych kalorii.

Bieżnie elektryczne – posiadają silnik, dzięki któremu pas bieżni ulega uruchomieniu. Bieżnie elektryczne to zaawansowane urządzenia treningowe, pozwalające ustawiać najróżniejsze formy treningu. Dodatkowo posiada wiele opcji związanych z nachyleniem bieżni, co gwarantuje urozmaicony trening. Bieżnia elektryczna jest również znacznie korzystniejsza ze względów zdrowotnych, gdyż posiada odpowiedniej jakości amortyzację.

Zalety bieżni treningowych

Niezależnie od tego, czy trenuje się w domu, czy w klubie fitness, bieżnie treningowe to całe mnóstwo zalet. Jakie dokładnie korzyści płyną z regularnego korzystania z bieżni treningowej?

Bieżnia domowa jest odporna na pogodę. Tradycyjny trening biegowy nie zawsze będzie mógł zostać zrealizowany. Padający deszcz, śnieg, siarczysty mróz lub silny wiatr. Te warunki pogodowe nie zachęcają do wyjścia na świeże powietrze i odbycia treningu. Bieżnie domowe, w klubach fitness gwarantują możliwość treningu o każdej porze, niezależnie od warunków atmosferycznych.

Bieżnie treningowe bezpieczne dla zdrowia. Dobrej jakości bieżnia elektryczna gwarantuje odpowiednią amortyzację. Ma to ogromne znaczenie dla ludzkich stawów, które przy biegu np. po betonowej nawierzchni są szczególnie narażone na urazy. Przy amortyzacji bieżni elektrycznych zjawisko takie nie będzie występowało. Stawy nie będą zbytnio obciążone.

Bezpieczeństwo w trakcie treningów. Bieganie po zmierzchu, w miejscach wyludnionych nie należy do bezpiecznych. Dlatego bezpieczniej jest biegać we własnym domu. Biegając na bieżni treningowej, nie ma możliwości doznania urazów, kontuzji związanych choćby ze śliską, twardą nawierzchnią, która występuje na świeżym powietrzu, szczególnie w okresie jesiennym i zimowym.

Możliwość stosowania wielu rozmaitych programów. Nowoczesna bieżnia elektryczna gwarantuje najróżniejsze programy, pozwalające na zróżnicowany trening. Dzięki temu wiele osób może dostosować trening do indywidualnych potrzeb. Tak rozbudowaną opcję trudno zastosować przy tradycyjnym treningu.

Jak wybierać bieżnie treningowe?

Jaka bieżnia do domu? Które bieżnie treningowe, ze względu na swoje właściwości, będą idealnym rozwiązaniem?

Zasadniczo, najlepsza bieżnia do domu powinna być starannie dopasowana indywidualnie pod konkretne użytkownika. Gdy wybiera się bieżnie do domu, z której będzie korzystało kilka osób, należy poszukiwać urządzeń uniwersalnych, tak aby każdy ćwiczący mógł osiągać, jak najlepsze rezultaty treningowe. Na jakie parametry bieżni treningowych zwraca się uwagę?

Istotne parametry bieżni domowych. Szukając idealnego urządzenia do treningu biegowego w domu, koniecznie należy zwracać uwagę na moc silnika. Bieżnie biegowe posiadają standardowo silniki z mocą od 2 do 7,5 koni mechanicznych. Naturalnie, im wyższa moc silnika, tym więcej możliwości daje bieżnia treningowa. Szybsze prędkości do osiągnięcia na bieżni, czy też więcej opcji związanych z nachyleniem bieżni i przeprowadzaniem wielu rozmaitych treningów.

Kolejnym parametrem do sprawdzania przy bieżniach treningowych, jest ich nachylenie. Im więcej możliwości nachylania, tym bardziej wyczerpujący i efektywny trening można przeprowadzić. Na rynku można znaleźć bieżnie z kątem nachylenia 20 stopni.

Wybierając bieżnie elektryczne, bieżnie mechaniczne, nie można zapominać o wielkości urządzenia. Im większe urządzenie, tym lepiej, jest bardziej uniwersalne. Jednak trzeba pamiętać o powierzchni pomieszczenia, w którym ma stanąć. Wato zaznaczyć, że istnieje możliwość kupna bieżni składanych, które nie muszą stale stać w jednym z pomieszczeń domowych.

Amortyzacja bieżni treningowej oraz maksymalne obciążenie. Dbając o własne stawy, warto sprawdzić dokładnie zakres amortyzacji w danym modelu bieżni domowej. Bieżnie amortyzuje się poprzez elastomery, montowane pomiędzy pasem biegowym a ramą. Im większa ich ilość w urządzeniu, tym lepiej. Standardowo bieżnie elektryczne posiadają do 10 sztuk elastomerów. Obciążenie bieżni mówi o tym, jaką maksymalną wagę może mieć osoba trenująca. Standardowo producenci przygotowują bieżnie treningowe o maksymalnym do 110 kg. Można jednak znaleźć i takie, gdzie maksymalne obciążenie równa się 150 kg.

Szukając idealnej bieżni treningowej, trzeba zwrócić uwagę na rodzaj i ilość oferowanych programów treningowych. Im więcej opcji treningowych, możliwości stosowania najróżniejszych urozmaiceń w trakcie treningu, tym cena bieżni elektrycznej będzie wyższa.

Jak sprawdzić najlepsze bieżnie domowe? Jak samodzielnie sprawdzić, które bieżnie treningowe są najlepsze? Czy można to zrobić, znając temat, tylko i wyłącznie pobieżnie? Oczywiście, że tak, wystarczy choćby sprawdzić testy bieżni treningowych. Pozwoli to przekonać się naocznie, jak konkretne modele bieżni sprawdzają się w praktyce. Innym ciekawym pomysłem są wszelkiego rodzaju rankingi bieżni domowych. Rankingi bieżni dostarczają wszelkich informacji o nowych urządzeniach, dostępnych w danym sezonie. Na sam koniec warto także sprawdzić opinie na temat konkretnych bieżni domowych. Opinie pisane przez użytkowników to znakomite źródło informacji.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *