Jaka najlepsza wyciskarka wolnoobrotowa? Ranking i test wyciskarek do soków

Znakomity smak, codzienna dawka witamin i wartości odżywczych oraz oczywiście idealna świeżość. To właśnie pozytywy związane z codziennym przygotowaniem świeżo wyciskanych soków. Żeby jednak mieć możliwość delektowania się tak pysznymi i zdrowymi sokami, należy posiadać urządzenie do ich przygotowania. Warto zdecydować się na wyciskarki wolnoobrotowe.

Czym dokładnie jest wyciskarka wolnoobrotowa? Na jakiej zasadzie działa, co sprawia, że uzyskamy idealnie świeży sok? Co powinna posiadać najlepsza wyciskarka wolnoobrotowa i na co zwrócić uwagę przed jej zakupem?

Czym jest wyciskarka do soków?

Wyciskarki to urządzenia pozwalające uzyskiwać świeży sok, zarówno z warzyw, jak i owoców. Są urządzeniami wolnoobrotowymi, czyli ilość obrotów na minutę nie jest zbyt wysoka. Mowa o około 80 obrotów na minutę (w zależności od modelu). Wyciskarki wolnoobrotowe pracują dość wolno, jednak dzięki temu, wyciskanie owoców czy warzyw nie odbywa się w wysokich temperaturach, jak ma to miejsce przy innych urządzeniach wyciskających. Taki system wyciskania sprawia, że prawie cały owoc lub warzywo zostaje wykorzystane do produkcji soku. Oczywiście należy wiedzieć, że na rynku dostępne są zarówno wyciskarki ręczne, jak i elektryczne. Czym się różnią od siebie? Jak pracują?

Rodzaje wyciskarek wolnoobrotowych

Ręczna wyciskarka do soków, jak sama nazwa wskazuje, wymaga pracy rąk do uzyskania soku z owoców lub warzyw. Wyciskarki ręczne są łudząco podobne do maszynek do mielenie mięsa. Ręczna wyciskarka nie kosztuje zbyt wiele, równocześnie jest lżejsza i zajmuje mniej miejsca, niż tradycyjne elektryczne wyciskarki wolnoobrotowe.

Wyciskarki wolnoobrotowe

Wśród wyciskarek wolnoobrotowych elektrycznych, należy wyodrębnić dwa rodzaje: pozioma i pionowa. Czym się różnią od siebie?

Pozioma wyciskarka do soków – urządzenie, w której wałek ślimakowy, odpowiedzialny za wyciskanie soków, jest poziomo ustawiony względem otworu wsadowego. Korzystanie w wyciskarki poziomej sprawia, że przygotowując sok, wkładając składniki do urządzenia, należy stale je dociskać, aby uzyskać jak najwięcej soku z owoców. Poziome wyciskarki wolnoobrotowe można podzielić na jednoślimakowe i dwuślimakowe. Zasadniczo, wyciskarki dwuślimakowe są zdecydowanie wydajniejsze, ale równocześnie będą większe, zajmują więcej miejsca w kuchni. Dodatkowo ich cena jest w większości przypadków wyższa niż jednoślimakowych.

Pionowa wyciskarka do soków – urządzenie, gdzie wałek odpowiedzialny za miażdżenie składników na sok, jest ustawiony zgodnie z zasadami grawitacji. To sprawia, że przygotowanie soku nie powoduje, iż należy dociskać owoców lub warzyw, by uzyskać z nich jak najwięcej soku. Dodatkowo pionowe wyciskarki do soków są urządzeniami o niewielkich kształtach. Na ich korzyść przemawia również przystępna, dość niska cena.

Najlepsza sokowirówka wolnoobrotowa. Czy to dobry pomysł?

Na wstępie należy zaznaczyć, że wyciskarka i sokowirówka to dwa różne urządzenia. Z czego to wynika? Mianowicie sokowirówka wolnoobrotowa doskonale sprawdza się w przypadku przygotowania soków z owoców i warzyw twardych. Sok przygotowany w sokowirówce znacznie różni się od tego z wyciskarki. Jest bardziej rzadki, równocześnie należy od razu go spożyć, gdyż bardzo szybko traci swoje wartości odżywcze. Samo zrobienie soku w sokowirówce jest niemalże ekspresowe, co jednak przekłada się na bardzo głośną pracę urządzenia.

Jeżeli szuka się opcji oszczędnościowej, to na pewno zakup sokowirówki jest dobrym rozwiązaniem. Urządzenia te są znacznie tańsze od wyciskarek. Trzeba jednak pamiętać, że przy sokowirówce ma się znaczne ograniczenia odnośnie do składników, które mogą być użyte do produkcji soku.

Co sprawdzić przy wybieraniu wyciskarki do soków?

Szukając odpowiedniej wyciskarki wolnoobrotowej, koniecznie należy sprawdzić kilka parametrów. Będą one decydowały o wygodzie użytkownika. Co zatem jest istotne podczas poszukiwania najlepszych wyciskarek wolnoobrotowych?

Moc wyciskarki wolnoobrotowej. Nie jest tajemnicą, że im wyższa moc, tym lepsza praca wyciskarki, objawiająca się np. w szybkości wyciskania soków. Wyższa moc to również gwarancja dokładniejszego wyciskania soku z twardych owoców czy warzyw.

Rozmiary wyciskarki wolnoobrotowej. Mała kuchnia wymaga starannego dobierania urządzeń, które w niej staną. Dlatego decydując się na wyciskarkę wolnoobrotową, należy mieć na uwadze jej rozmiar, tak aby można było bez problemów postawić ją w kuchni.

Rodzaj odpływu soku. Wyciskarki wolnoobrotowe mogą mieć dwa rodzaje systemy odpływu soku. Mianowicie jeden z nich pozwala tłoczyć sok bezpośrednio do pojemnika, szklanki itp. Drugi z nich to pojemnik wbudowany w urządzenie.

System ustawień wyciskarki. Każdy model wyciskarki wolnoobrotowej posiada odpowiedni system regulacji. W modelach zaawansowanych technologicznie, droższych, ma się do czynienia z najróżniejszymi systemami regulacji, pozwalającymi ustawić np. prędkość obrotów czy też moc działania.

Funkcje dodatkowe. Warto sprawdzić, czy dany model wyciskarki wolnoobrotowej posiada dodatkowe funkcje, takie jak choćby samoczyszczenie.

Zalety wyciskarek do soków

Jakie korzyści gwarantuje posiadanie wyciskarki do soków? Co sprawia, że warto mieć takie urządzenie we własnej kuchni?

Świeży sok to podstawa. Każdego dnia organizm potrzebuje wielu składników mineralnych, witamin, do lepszego funkcjonowania. Świeżo wyciskane soki gwarantują najlepszej jakości substancje odżywcze, które dodatkowo są znakomicie i szybko przyswajane przez organizm. W sokach z wyciskarki znajdziemy wiele witamin, np. A czy C, a także np. potrzebny organizmowi, szczególnie rano błonnik.

Pomoc przy stosowaniu diety. Wyciskarka wolnoobrotowa jest nieocenionym pomocnikiem dla każdego, kto stosuje najróżniejsze diety. Za jej pomocą można szybko przygotować w pełni odżywczy sok, który zadziała na organizm oczyszczająca, pozwalając na prawidłowe realizowanie założeń diety.

Soki długoterminowe. Zaletą wyciskarek wolnoobrotowych jest możliwość przygotowania soków, których nie trzeba od razu spożyć. System wolnych obrotów w trakcie przygotowania soków sprawia, że można je odstawić do lodówki i wypić nawet po dwóch dobach.

Doskonała wytrzymałość urządzenia. Wybierając wyciskarki wolnoobrotowe renomowanych firm, można mieć pewność, że posłużą one przez wiele lat. Naturalnie pod warunkiem odpowiedniej konserwacji i dbania o ich czystość.

Maksymalne wykorzystanie owoców i warzyw. Każda wyciskarka wolnoobrotowa wyciska wszystko z warzyw i owoców. W przeciwieństwie do innych urządzeń, nic się tutaj nie marnuje, pozostaje śladowa ilość odpadów.

Jak sprawdzić najlepsze modele wyciskarek wolnoobrotowych?

Wyciskarki wolnoobrotowe są dostępne w najróżniejszych wariantach. Każdy znajdzie coś dla siebie, jednak przed zakupem warto dokładnie rozpoznać rynek producentów. Dowiedzieć się o nowościach na rynku wyciskarek, a także poszukać fachowej wiedzy. Jak to zrobić? Przede wszystkim warto w internecie szukać najróżniejszych prezentacji urządzeń. Test wyciskarek wolnoobrotowych pozwoli dokładnie zorientować się w tym, jak konkretne urządzenie sprawuje się w praktyce. Innego rodzaju podpowiedzą przed zakupem, będzie najnowszy ranking wyciskarek wolnoobrotowych. Rankingi w większości przypadków prezentują najnowsze urządzenia, wchodzące dopiero do sprzedaży. Dobrze jest sprawdzać opinie o wyciskarkach do soków, pisane przez ich właścicieli. Znaleźć można tam wiele interesujących spostrzeżeń, wniosków z praktycznego wykorzystania sprzętu. Decydując się na wyciskarkę do soków, nie należy oszczędzać i kupować produktów mało znanych producentów. Wyciskarki Hoffen, Ambiano, Philipiak czy Qilive to przykładowe marki, które gwarantują najwyższą jakość wykonania sprzętu do przygotowania przepysznych i w pełni odżywczych soków.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *