Foteliki samochodowe dla dziecka – Ranking – Testy/Przepisy

Podróżowanie samochodem z dzieckiem wymaga odpowiednich środków bezpieczeństwa. Jednym z nich jest obowiązek posiadania fotelika dziecięcego. Dziś nie ma innej możliwości, niż przewożenie dzieci właśnie w specjalnie przygotowanych fotelikach samochodowych.

Co należy wiedzieć o fotelikach do auta? Co mówią przepisy w temacie foteliki samochodowe i dzieci? Na co zwrócić uwagę, kiedy będziemy chcieli wybrać najbezpieczniejszy fotelik samochodowy?

Foteliki samochodowe, a polskie przepisy

Chcąc wozić dziecko samochodem, nie mamy innego wyboru, jak skorzystanie ze specjalnych fotelików samochodowych. Przepisy są w tej kwestii jednoznaczne. Mianowicie dzieci, które mają mniej niż 150 cm, muszą być przewożone w fotelikach. Kiedy w aucie znajdują się dwa foteliki samochodowe, a mamy trójkę dzieci, to jedno może być zapięta pasem bezpieczeństwa. Dziecko zapięte pasem w takiej sytuacji powinno mieć jednak skończone 3 lata.

Regulacje i-Size oraz ECE R44/04. O czym dokładnie mowa?

Kiedy poszukiwany jest fotelik dziecięcy, należy go dokładnie dopasować do konkretnego malucha. Inaczej dobierany będzie fotelik niemowlęcy, inaczej fotelik dla 3 latka. Regulacje, normy i-Size (R129) oraz ECE R44/04 jednoznacznie wskazują, jak dopasować fotelik pod względem wzrostu lub wagi.

I-Size (R129) oznacza dostosowanie wzrostu dziecka do konkretnego fotelika samochodowego. Nie jest istotna waga dziecka czy jego wiek, liczy się tylko i wyłącznie to jakim wzrostem legitymizuje się maluch.

ECE R44/04 mówi o wadze dziecka dostosowanej do konkretnych fotelików. Zgodnie z tą regulacją, fotelik dziecięcy może występować w trzech grupach. Grupa 0+, czyli fotelik dla niemowlaka, do 13 kg. Grupa 1, dla maluchów, foteliki od 9 kg do 18 kg. Grupa 2/3, czyli foteliki dla starszych dzieci, fotelik samochodowy od 15 kg do 36 kg.

Czym odznaczają się konkretne typu fotelików dziecięcych?

Fotelik dla rocznego dziecka, będzie różnił się np. od fotelika dla 4 latka. O czym dokładnie mowa? Czym cechują się konkretny fotelik dla 3 latka, a co gwarantuje fotelik dla noworodka?

Fotelik dla dzieci od 0 do 13 kg, czyli coś na dobry początek. Najczęściej na pierwszym etapie, użytkowany jest tzw. fotelik nosidełko, który wymaga, aby montować go odwrotnie od kierunku jazdy. W pierwszych miesiącach życia dziecko powinno być sadzane tyłem do kierunku jazdy. Takie nosidło doskonale i pewnie wymontowuje się z bazy fotelika, równocześnie łatwo montuje do posiadanego wózka.

Fotelik dla dzieci od 9 do 18 kg. Używany najczęściej do 4 roku życia dziecka. Tutaj mowa o montażu w zgodzie z kierunkiem jazdy. Jest on większy od fotelików nosidełek. Taki fotelik dla dziecka nie posiada pałąka, więc nie można stosować jako nosidełka.

Fotelik samochodowy od 18 kg w górę. Ostatni etap, kiedy dziecko będzie musiało korzystać z fotelików. Ten typ fotelika nie posiada pasów bezpieczeństwa, co wymaga wykorzystania pasów samochodowych.

Czym trzeba się zainteresować przy wybieraniu fotelików samochodowych?

Jaki fotelik samochodowy okaże się najlepszym wyborem? Udając się do sklepu z fotelikami, sprawdzając w internecie najróżniejsze ich modele, należy zwrócić uwagę na liczne elementy.

Po pierwsze sprawdzamy, czy foteliki posiadają specjalne oznaczenia, mówiące o regulacjach. Regulacja i-Size lub ECE R44/04. Mamy wtedy pewność, że fotelik jest bezpieczny i oczywiście bardzo łatwo dopasować określony model do swojego dziecka.

Fotelik z Isofix, czyli prostota i bezpieczeństwo montażu. Fotelik Isofix jest znakomitym wyborem, gdyż bardzo stabilnie oraz szybko da się go zamontować w samochodzie. Dodatkowo Isofix nie będzie zmuszał do używania pasów bezpieczeństwa, aby fotelik został zamontowany. Większość samochodów posiada specjalne uchwyty w tylnych siedzeniach, do których mocowany jest fotelik z Isofix.

Regulacja pasów w foteliku dziecięcym, która pozwala na jego długie użytkowanie. Im więcej możliwości regulacji pasów w foteliku, tym dłużej będziemy mogli z niego skorzystać. Bardzo ważne jest doskonałe dopasowanie, zaciskanie pasów z fotelika. Dlatego tak istotne jest to, jak się prezentuje system ich regulacji w danym modelu.

Siedzisko i jego możliwość regulacji. Należy mieć na uwadze, że szczególnie długie podróże są dla dzieci męczące. Dlatego bardzo ważne, aby fotelik dla dziecka posiadał opcję regulacji siedziska. Dzięki temu na czas długiej podróży możemy ustawić dziecko w najbardziej wygodnej, komfortowej pozycji.

Bezpieczeństwo w sytuacji wypadku. Żeby się przekonać, czy dany fotelik jest bezpieczny, należy sprawdzić testy fotelików, które wykonuje np. ADAC. Dzięki nim wiemy, które foteliki są konstrukcyjnie najtrwalsze i bezpieczne.

W jakim miejscu najbezpieczniej zamontować fotelik samochodowy?

Idealnym miejscem na montaż fotelika w aucie, jest środek tylnego siedzenia. Nie każde auto jednak daje takie możliwości, dlatego najczęściej fotelik dziecięcy montuje się po prawej stronie tylnego siedzenia. To dobry pomysł, gdyż kierowca ma cały czas dziecko na oku i w razie problemów, może szybko reagować. Odradza się montaż fotelika samochodowego za siedzeniem kierowcy. Istnieje również opcja na fotelik na przednim siedzeniu. Trzeba jednak pamiętać o uprzednim wyłączeniu poduszki powietrznej, a także o tym, że można zamontować jedynie fotelik od 0 do 13 kg.

Jakiej firmy fotelik samochodowy warto kupić?

Decydując się na zakup fotelika samochodowego, warto zainwestować w coś renomowanego, o odpowiednich standardach bezpieczeństwa. Fotelik Recaro, Cybex, Caretero, a może fotelik Maxi Cosi. Każda z tych marek gwarantuje najwyższą jakość wykonania fotelika. Warto dokładnie zorientować się jak obecnie wygląda sytuacja na rynku fotelików samochodowych. Przydatne będą opinie o fotelikach, ranking fotelików samochodowych, czy też recenzje przygotowane przez osoby, które mają codzienną styczność z danym typem fotelika.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *